14.12.2018

Hledá se sponzor

pro opravu varhan v lubenském kostele. Před mnoha lety je poškodila ruka nějakého nenechavého zloděje, který pár píšťal odnesl nejspíš do sběrny. Opava a zprovoznění celkem kvalitního nástroje od čistecké varhanářské rodiny Guthů bude velmi nákladná.

Najde se šlechetný sponzor?

 

13.12.2018

Restaurovaný oltářní obraz

 

Obraz před restaurováním

 

 

20. 6.2017

Ve dnech 16. – 18. června 2017 uskutečnil Nadační fond kostela sv. Jiří v Lubné u Rakovníka další akci, tentokrát vedoucí k záchraně dřevěného mobiliáře v interiéru kostela. Odbornými slovy byla tato akce označována jako „fumigace kostela kyanovodíkem proti dřevokaznému hmyzu“.

Zaplynování uskutečnila firma DDD pana Ing. Petra Beneše z Kolína.

Vše proběhlo naprosto bez problémů hlavně zásluhou člena Správního výboru pana Miroslava Bretšnajdra, jenž vše zajišťoval nejen organizačně, ale též odpracoval vlastníma rukama.

Veškeré dřevo v kostele bylo silně prolezlé červotočem. Existuje několik odborných metod na jeho likvidaci, z nichž byla zvolena ta „kyanidová“. Nejdříve bylo nutno utěsnit okna a vstupy do kostela, aby plyn neunikal ven. Pak byl do kostela napuštěn jedovatý plyn a nechal se uvnitř působit téměř tři dny. Obyvatelé Lubné byli varování, aby se z bezpečnostních důvodů raději nepřibližovali ke kostelu.  

Kyanidovému zaplynování byl vystaven nejen veškerý mobiliář lubenského kostela. Protože v kostele bylo dost místa, využili pracovníci Muzea TGM v Rakovníku naši nabídku a navezli dovnitř čtyřmi dodávkami dřevěné předměty z depozitáře, u nichž bylo podezření z napadení dřevokazným hmyzem.

Kostel byl pak otevřen, důkladně a bezpečně odvětrán.

 

 

20.10.2016

Ve dnech 17. - 19. října 2026 se v lubenském kostele uskutečnil velký úklid, kdy z půdních prostor a z věže byl likvidován holubí trus, který se zde hromadil mnoho desítek let.

Správní výbor Nadačního fondu kostela sv. Jiří v Lubné u Rakovníka k této práci vybral nabídku deratizační firmy ASAPO pana Jakuba Pospíchala z Polné na Vysočině, jejíž nabídka a způsob jednání se zdál být nejsolidnější.  Zvláště byla oceňována iniciativa pana majitele, který se osobně dostavil do Lubné na obhlídku kostela, aby se mohl kvalifikovaně vyjádřit k návrhu ceny. Všechny ostatní oslovené firmy věštily cenu jen podle fotografií.

Zaměstnanci vybrané firmy museli pracovat v ochranných oděvech s respirátory, neboť zvířený prach z holubího trusu byl naplněn množstvím nebezpečných roztočů, fujtajblových čmelíků a jiných škaredých breberek. Během tří dnů byla věž a ostatní půdní prostory kostela vyčištěny téměř do čista. Místy byl nános holubího trusu vysoký až 50 cm a odvezeno ho bylo postupně asi půl tuny. Firma ASAPO rovněž instalovala do všech oken a dveří ochranné sítě, takže žádný vetřelec už v kostele dělat nepořádek nebude.

Na tomto místě bychom rádi opět poděkovali všem štědrým dárcům, bez jejich pomoci by tento velký úklid nebylo možno uskutečnit. Děkujeme!

 

 3.10.2016

Nadační fond uhradil ještě některé práce na opravě vstupních dveří do kostela: Zpevnění dveří, oprava zámku a výroba vylomeného protikusu, výroba nového klíče, vyztužení pantů. V říjnu rovněž vyčistí sjednaná firma celý kostel od holubích exkrementů atd. a namontuje na všechna okna sítě, zamezující přístup holubů do interiéru kostela.

 

 6. 9.2016

V úterý 6. září 2016 uskutečnilo se před kostelem v Lubné malé slavnostní shromáždění. Pořadatelé benefiční akce "Senec nad vodou", která o posledním srpnovém víkendu proběhla v sousedním Senci, předali zástupci Nadačního fondu kostela sv. Jiří v Lubné u Rakovníka šek, znějící na částku 33.333,00 Kč. Tuto velkorysou částku, šokující svou výší, věnovali účastníci tohoto skvělého seneckého multižánrového hudebního festivalu.

Rádi bych poděkovali všem Seneckým za tento dar. Výše tohoto finančního daru nám všem opravdu vyrazila dech! Velké díky!!!
Váš velkolepý dar nám pomůže uskutečnit další důležitou věc, kterou je vyhubení červotoče v interiéru kostela. Dosud tam měl bohaté žně, ale ty mu začátkem roku 2017 skončí. Letos jsme pořídili mříže do vchodových dveří, aby kostel mohl větrat, v říjnu zbavíme všechny prostory holubů a nánosy jejich trusu.

https://www.youtube.com/watch?v=bo6YNtgOjZY&feature=youtu.be


Ještě jednou moc děkujeme!
Správní rada Nadačního fondu kostela sv. Jiří v Lubné:
Vladimír Kejla, Ostrava
Miroslav Bretšnajdr, Rakovník

Ing. Vít Kejla

 

25. 8.2016

Ve čtvrtek 25. 8.2016 konala se na Obecním úřadě v Lubné další koordinační porada k pokračování prací na opravě kostela sv. Jiří v Lubné.

Účastníci:

Správní výbor NF: Ing. Vít Kejla, místopředseda, Miroslav Bretšnajdr

Obecní úřad: Pavel Soukup, starosta, Ing. Sedlák

Městský úřad Rakovník. Ing. Tomáš Kapsa

Národní památkový ústav Praha: Eva Volfová

Arcibiskupství pražské: Ing. Matuška

Účelem této schůzky bylo domluvit postup dalších prací.

1. Nejdříve bylo radostně konstatováno umístění mříže do vchodu kostela, kterou zhotovil pan Urban z Lubné. Vrata do kostela tak budou moci být za příhodného počasí zcela otevřena tak, aby interiér mohl větrat a snižovala se tak vlhkost.

2. Pan Miroslav Bretšnajdr informoval přítomné, že Správní výbor NF vybral z několika firem tu, které bude zadána zakázka na zbavení věže a půdních prostor nánosů holubího trusu. Tato firma rovněž zhotoví ochranné sítě do oken, aby tak bylo zabráněno opětovnému přístupu holubů do kostela.  Odborní pracovníci NPÚ posoudí vhodnost upevnění rámů se sítěmi do oken a vchodových dveří. Tyto práce proběhnou koncem října 2016.

3. Pan starosta Soukup přislíbil zajistit provizorní odvod vody z okapů, která z nich zatím vytéká přímo ke zdem kostela. Projekt na odvedení vody od základových zdí kostela bude připraven začátkem září 2016. V letošním roce budou odsunuty obě řady lavic v interiéru kostela od vlhkých zdí.

4. Jako další akcí, dle možností financovanou Nadačním fondem, bude vyhubení červotoče, nejspíše zaplynováním. To by mělo proběhnout počátkem roku 2017.

 

 6. 8.2016

Nové mříže, které zhotovil pan Urban z Lubné (velké díky a pochvala za dobrou práci!), byly umístěny za vchodové dveře kostela v Lubné. Mají umožnit větrání kostela a napomoci k vysušení zdiva. Fakturu v nejbližších dnech uhradí Nadační fond kostela sv. Jiří v Lubné u Rakovníka.

 

 

25. 7.2016
V pondělí dne 25. července 2016 sešla se správní rada Nadačního fondu kostela sv. Jiří, a to v kompletní sestavě, na Obecním úřadě v Lubné s panem starostou Pavlem Soukupem a Ing. Tomášem Kapsou, vedoucím oddělení památkové péče Městského úřadu v Rakovníku.
Hlavním předmětem této schůzky byla koordinace záměrů obecního úřadu při opravě kostela sv. Jiří se snahami nadačního fondu o získání finančních prostředků k témuž účelu.

Starosta informoval, že obec si od Arcibiskupství pražského pronajala kostel sv. Jiří v Lubné na 10 let za symbolickou částku 1,00 Kč ročně. Tato úprava umožní jednodušší přípravy oprav kostela, na čemž má jak obec, tak i Nadační fond, velklý zájem.

Dále starosta oznámil, že již byla zadána výroba mříže do hlavních kostelních dveří, aby mohl interiér kostela lépe větrat a zbavit se vlhkosti.

V souvislosti o odstraněním vlhkosti zdiva doporučuje Ing Tomáš Kapsa ještě před zahájením zásadnějších prací alespoň vykopání mělké strouhy kolem severní zdi kostela tak, aby se dešťová voda neshromažďovala před kostelem, a také odvedení vody od okapových svodů bylo umístěno dále od kostelních zdí, zatím alespoň provizorně.

Protože opravy kostela jdou nad rámec běžného chodu obce, byl dohodnut vyšší stupeň spolupráce obce na Nadačního fondu tak, že Nadační fond se bude podílet na opravách a rekonstrukci kostela nejen finančně, ale částečně i organizačně, a to takto:

1. Pan Ing Vít Kejla slíbil dojednat s příslušnými pracovníky NPÚ a Arcibiskupství sestavení co možná podrobného harmonogramu restauračních prací.

2. Pan Miroslav Bretšnajdr se zavázal vyhledat kvalitní deratizační firmu, která by odstranila z věže kostela holubí trus a zamezila přístup holubů.

Takováto koordinační jedná by se měla konat častěji než jen dvakrát ročně.

Dne 25. 7.2016 zapsal Vladimír Kejla, za souhlasu pánů Miroslava Bretšnajdra a Ing. Víta Kejly.

 

24. 7.2016

II. třída obecné školy v Lubné v roce 1931.

Poznáte ještě kdo je kdo, poznáte své (pra-)prarodiče? Rádi bychom doplnili jména k tvářím na fotografi. Pokud to neuděláme ještě teď na poslední chvíli, tak asi už nikdy.

Pomůžete? (info@nadacelubna.cz

Do třídy chodili tito žáci:

Příjmení

Jméno

Datum a místo narození

Rodič, zaměstnání bydliště

 

 

 

 

Baxa  

František

31. 8.1921 Kopidlo

Josef, horník, Lubná 88

Baxa

Josef

29. 2.1920 Kopidlo, o .Kralovice

Josef, Horník, Lubná 88

Bláha

Vladimír

17.10.1917 Příčina

Antonín, brusič, Lubná 135

Cajthaml

Miloš

12.11.1921 Lubná

Marie, rolnice, Lubná 90

Endrst

Jan

30. 6.1920 Velce, o. Hořovice

Božena, dělnice, Lubná 62

Hájek

Václav

18. 7.1920 Lubná

František, horník, Lubná 79

Hejda „Hartl“

Bohumil

12. 2.1920 Lubná

Kateřina, dělníce, Lubná 102

Bohumil, zástupce pojišť. Lubná 134

Bauerová

Věra

17.10.1920 Lubná

Ladislav, dozorce, Lubná 101

Baumová

Vlasta

20.10.1920 Lubná

Ludvík, obchodník, Lubná 5

Bretšnajdrová

Jarmila

29.  1.1920 Lubná

Ladislav, horník, Lubná 50

Dlouhá

Marie

27.10.1921 Lubná

Stanislav, horník, Lubná 128

Hájková

Miluše

11.12.1921 Lubná

František, horník, Lubná 79

Hejda

Vlastimil

  2.12.1910 Lubná

Dominik, strojník, Lubná 119

Holubová

Libuše

18. 9.1920 Všesulov

Vojtěch, dělník, Lubná 0

Janečková

Božena

30:10.1920 Rakovník

Josef, průvodčí vlaku, Lubná 102

Janota

Ladislav

22. 1.1921 Lubná

František, obuvník, Lubná 93

Janoušek

Josef

23.10.1919 Lubná

Anna, dělnice, Lubná 23

Janoušková

Jarmila

10. 8.1921 Lubná

Antonín, zedník, Lubná 116

Janů

Růžena

14. 4.1921 Lubná

Václav, tesař, Lubná 97

Joglová

Miuše

26. 5.1920 Lubná

Františka, rolnice. Lubná 52

Kapounová

Vlasta

25. 9.1921 Lubná

Václav, poštovní zřízenec, Lubná 122

Kesl

Vladislav

  1. 6.1921 Pšovlky, o. Podbořany

Antnín, dělník, Lubná 62

Kořínková

Bohumila

  4. 1.1921 Lubná

Bohumil, rolník, Lubná 8

Mašek

Stanislav

30. 8.1917 Lubná

Václav, domkář, Lubná 27

Mašková

Marie

  7. 7.1920 Lubná

Vratislav, průvodčí vlaku, Lubná 127

Merglová

Jiřina

23.12.1921 Tejřovice

Václav, dělník, Lubná 99

Mužíková

Jaroslava

19. 6.1921 Lubná

Jan, řezník, Lubná 9

Pekrtová

Jindřiška

17.10.1921 Pátek nad Ohří, o. Louny

Josef, pekař, Lubná 30

Pergler

Jaromír

23.12.1920 Lubná

Karel, truhář, Lubná 57

Pergler

Jaroslav

  4. 6.1921 Lubná

Václav, dozorce, Lubná 94

Perglerová

Květoslava

  3. 5.1920 Lubná

Josef, domkář, Lubná 103

Pochman

Jaroslav

31. 3.1921 Lubná

Antonín, rolník, Lubná 68

Rýglová

Eliška

  5. 3.1921 Lišany

Josef, dělník, Lubná 43

Sedláková

Anna

30. 8.1918 Lubná

Václav, horník, Lubná 64

Somolová

Jindřiška

  9. 2.1917 Lubná

Václav, krejčí, Lubná 46

Srbecká

Květuše

28.12.1921 Lubná

Jan, tesař, Lubná 16

Srbecký

Miloš

19. 5.1920 Lubná

Jan, tesař, Lubná 16

Svoboda

Vladimír

  6. 7.1920 Rakovník

Vladimír, zámečník, Lubná 28

Svobodová

Marie

  4. 1.1917 Lubná

Josefa, dělnice, Lubná 4

Typoltová

Jiřina

  2.10.1921 Lubná

Václav, horník, Lubná 19

Vaň

Vítězslav

23. 2.1920 Lubná

Václav, rolník, Lubná 42

Vydrová

Věra

18. 6.1921 Lubná

Bohumil, tesař, Lubná 56

 

 
3. 3.2016

Ve čtvrtek 3.3.2016 proběhla v kostele sv. Jiří v Lubné informační schůzka zástupců Národního památkového ústavu, Městského úřadu Rakovník, Obecního úřadu Lubná a Nadačního fondu kostela sv. Jiří v Lubné. Nemá smysl se rozepisovat, kdo a za jakou organizaci se účastnil. Podstatné je, že se sešli lidé, kteří mají zájem tuto historickou památku a dominantu obce zachovat. A protože se jednalo o první schůzku vůbec, byla spíše informativního charakteru s cílem seznámit se se stavem kostela. Ten sice není zrovna dobrý, ale dle přítomných „památkářů“ stále ještě zachovalý…

V nejbližší době bude vypracován harmonogram potřebných prací, každopádně prvořadým úkolem je minimalizovat vlhkost. To znamená zkontrolovat střechu, okapy a svody a zajistiti, aby do kostela nezatékalo. Dále odvést dešťovou a povrchovou vodu a nakonec zajistit (v období od jara do podzimu) větrání celého objektu. Optimálním řešením je v tomto případě instalace mříží, aby kostel mohl zůstat otevřený. Nejen, že se minimalizuje vlhkost, šíření plísní atd., ale obyvatelé i návštěvníci Lubné si budou moci prohlédnout sice skromný, ale zatím ještě relativně zachovalý kostel. A třeba toto bude pro ostatní impulsem také přispět na opravu kostela…

Miroslav Bretšnajdr

 

7.12.2015

Ustavující schůze Správního výboru Nadačního fondu kostela sv. Jiří v Lubné u Rakovníka


Zakladatelé Nadačního fondu se v pondělí 7. prosince 2015 ve 14.15 hod. sešli v rakovnickém hostinci U černého Orla na náměstí, aby dostáli povinnosti dle stanov. Po krátké diskusi byl předsecou Správního výboru zvolen Vladimír Kejla z Ostravy, místopředsedou Ing. Vít Kejla z Rakovníka a neméně důležitou finkci člena si dobrovolně ponechal Miroslav Bretšnajdr z Rakovníka. Členové Správního výboru se rovněž shodli na tom, že za svou činnost nehodlají pobírat žádné odměny a ani nebudou požadovat náhrady cestovného. Rozhodne-li Správní výbor o financování nějaké části oprav kostela, budou mít přístup k účtu vždy jen dva členové Správního výboru, kteří se dostaví do banky zároveň. K účtu nebude zřízena platební karta ani internetové bankovnictví. Za těchto předběžně domluvených podmínek byl účet v pobočce ČSOB v Rakovníku zřízen již dopoledne téhož dne.

Na 15. hodinu odpolední se členové Správního výboru odebrali do Lubné, aby představili sebe a záměry Nadačního fondu vedení obce. Se starostou panem Pavlem Soukupem a s místostarostou panem Václavem Sedlákem setrvali v delším srdečném a přátelském hovoru, zajímajícím všechny strany. Na závěr této schůzky všichni navštívili kostel sv. Jiří, ležící jen několik desítek metrů od Obecního úřadu.

Vladimír Kejla